asphalt milling cost per sq yd

  • MILLING AND RECYCLING Asphalt Paving Equipment

    Operating Cost per Hour $345.00 Production Rate (sq yd/hr) 700 Production Rate (ton/hr) 110 Total Cost per Square Yard $ 0.49 Total Cost per Ton $ 3.14 Operating Cost per Hour $390.00 Production Rate (sq yd/hr) 600 Production Rate (ton/hr) 125 Total Cost per Square Yard $ 0.65 Total Cost per Ton $ 3.12

  • what does asphalt millings for driveway cost per ton in

    This bad weather has wreaked havoc on roads, parking lots, driveways and walkways, asphalt Consider the cost benefit: It costs $60 per ton for hot mix that lasts; or $140 for cold patch that gets replaced daily or, at the minimum, by the end of the season, The KM T-2 Recycler is the green solution to stockpiling mountains of asphalt millings and chunks It will recycle over 3 tons of asphalt per hour and this can be

  • How to Determine Quantities Asphalt Pavement

    Using the previous example and assuming an asphalt pavement mixture density of 145 pounds per cubic foot (pcf) and a thickness of 4" we would perform the following calculations. Volume = 17,257 sq.ft. × (4" ÷ 12"/ft) = 5,752 cu.ft. (notice that the thickness was converted from inches to feet) Weight = 5,752 cu.ft. × 145 pcf = 834,040 lbs.

  • ASPHALT TONNAGE CALCULATOR Colorado Asphalt

    The ASPHALT CALCULATOR helps you to estimate The Hot Mix Asphalt (HMA) tonnage required for your job. To use the The ASPHALT CALCULATOR, simply enter the width, length, and planned nominal compacted thickness of your job. Next, click on the "SUBMIT" button. The ASPHALT CALCULATOR will estimate the tons of HMA that will be required.

  • How Much Does It Cost To Sealcoat An Asphalt Parking Lot?

    Aug 22, 2014· Asphalt Pavement Sealcoating Parking Lot Sealcoating. How much does it cost to sealcoat an asphalt parking lot? The average sealcoating cost for an asphalt parking lot with either asphalt or coal tar emulsion pavement sealer ranges from $0.14 $0.25 per square foot.

  • 2019 Asphalt Paving Costs Install, Resurface, Replace

    COST TO PAVE A DRIVEWAY
  • Calculate Asphalt Millings | cubic yards / Tons

    Calculate Asphalt Millings Type in inches and feet of your project and calculate the estimated amount of Recycled Materials in cubic yards, cubic feet and Tons, that your need for your project. The Density of Asphalt Millings: 2,410 lb/yd³ or 1.21 t/yd³ or 0.8 yd³/t

  • What Is an Asphalt Overlay and How Much Does it Cost?

    The cost of an asphalt overlay for a standard, 50,000 square foot parking lot averages between $1.25 and $1.70 per square foot for a 1.5" to 2" thick overlay Remember that just because the prices are lower for an asphalt overlay doesn't mean that it is the best decision.

  • how much does 16 yrds of asphalt millings cost BINQ Mining

    ASPHALT MILLING ATTACHMENTS 2005 Nova Award Nomination 25 ASPHALT . Our outside contractors would cost us $1.50 per square yard. We do it bottom line just like it does asphalt. We reuse the millings and it saves us a lot of .

  • asphalt paving costswhat is the price per square yard

    asphalt paving costswhat is the price per square yard for material and labor I have a driveway with a steep grade that is 50 feet long ending in a pad area that totals 245 square yards.

  • Cost of Asphalt Removal Estimates and Prices Paid

    Prices vary considerably by region, but renting an electric jackhammer should be about $50-$100 a day. If removing only part of the asphalt and needing to leave a straight line, renting a concrete saw should be about $30-$50 (plus possibly another $25-$125 for wear on a diamond-tipped blade).

  • cost of asphalt pavement per cubic foot BINQ Mining

    Apr 14, 2013· To make an accurate driveway cost estimate, you'll need to 100 pounds of asphalt per square foot (15 kilograms per square meter). If using concrete, determine the cubic yards by multiplying the square feet (square

    4.5/5(3.5K)
  • Asphalt Milling All County Paving of Florida

    All County Paving Florida's Asphalt Milling Leader. Asphalt milling is the removal and recycling of an existing asphalt pavement layer to correct and restore the surface of an area. The first step in repaving an area is to remove the top layer of asphalt.

  • How much does porous asphalt cost answers

    How much does asphalt cost per square yard? In Pensacola, FL the mixing plant is currently charging $70 per ton for SP12.5 and about $67 per ton for SP9. Prices link with oil obviously.

  • Determining Asphalt Paving Cost with an Asphalt Calculator

    Our calculator takes into account the area and depth of the paving project, and calculates the necessary asphalt tonnage based on an industry standard of 148 pounds per cubic foot. Unless your paving project is a single, perfect square or rectangle, it can be challenging to

  • Factors To Consider in the Price of Paving For Your Lot

    On average, milling costs from 0.25 to 0.60 dollars per square foot. Fuel volatility and raw material availability The cost of asphalt is not constant; it changes on a monthly basis.

  • Asphalt Volume Calculator CSGNetwork

    In our equations, 1 cubic yard of hot asphalt mix weighs 2.025 tons, or 4050 lbs. To convert standard volumes to tons, use our Master Unit Converter . You may also like our:

  • How Much Does Crushed Asphalt Cost? | HowMuchIsIt

    Aug 15, 2018· Crushed asphalt refers to the pavement material that has been uprooted and has been recycled. How much does crushed asphalt cost? On average, crushed asphalt can cost $5 to $12 per ton. This cost will depend on your geographical location and where you purchase it.

  • [XLS]

    ·

    Estimated Subgrade Preparation Cost Per Square Yard (SY) Notes: Pavement Cost Calculator Department of Public Works, Engineering Division 20120 E. Mainstreet, Parker, CO 80138 Material Thickness (inches) Phone: (303) 840-9546 Fax: (303) 840-8241 Pavement Cost

  • milling asphalt cost per square yard oalebakkershoes.nl

    Asphalt Paving Costs fall around $3-$4 per sq ft for driveways, but vary as guarding against alligator cracking and milling old parking lots to increase Where the average cost per square foot of paved walkway is around $5-$10 .

  • [XLS]

    ·

    Estimated Subgrade Preparation Cost Per Square Yard (SY) Notes: Pavement Cost Calculator Department of Public Works, Engineering Division 20120 E. Mainstreet, Parker, CO 80138 Material Thickness (inches) Phone: (303) 840-9546 Fax: (303) 840-8241 Pavement Cost

  • Cost to build an asphalt driveway Estimates and Prices

    $13 to $20 per hour for tree removal; and; $150 to $400 per hour for complete site clearing, depending upon the machinery necessary for the job (usually including a large bull dozer); Grading 2 sub-grading the area for a slab on grade 2 is going to cost roughly $1.43 per square yard for a total of $100; and

  • Asphalt Milling All County Paving of Florida

    All County Paving Florida's Asphalt Milling Leader. Asphalt milling is the removal and recycling of an existing asphalt pavement layer to correct and restore the surface of an area. The first step in repaving an area is to remove the top layer of asphalt.

  • tons of asphalt milling plant per sq yard | Solution for

    Dec 17, 2012· Tons Of Asphalt Pavement = Square Yards Of Pavement * 0.057 * Depth Of Pavement In This is all very helpful despite the light argument over asphalt per ton costs. Posts Related to tons of asphalt milling plant per sq yard

  • Calculate the Cost of an Asphalt Driveway: Materials

    Total Asphalt Driveway Cost: $7,220 or $4.81 per square foot The analysis of this job shows that its cost was slightly higher than average due a small premium in trucking costs, the culverts and the material added in the ditch.

Contact Us

SCM Industry & Technology Group Co., Ltd. is one high-tech enterprise, which involves R&D, production

chat Online